• askola_web_bok.jpg
  • biologie_web.jpg
  • chemie_web.jpg
  • fyzika_web.jpg
  • kurz_web.jpg
  • lyzak_2015.jpg
  • rekuperace.jpg
  • stena_web.jpg
  • vodak2021.JPG

 

Ve středu 31. 10. nadešla dlouho očekávaná chvíle, čas našeho odjezdu do Švýcarska. V pozdních hodinách jsme se tedy usadili do pohodlných sedaček a vyrazili vstříc novým zážitkům. Cesta ubíhala celkem rychle, a tak jsme okolo desáté hodiny dopolední vystupovali v německém městě Konstanz (česky Kostnice), kde jsme sledovali kroky mistra Jana Husa, který zde byl v roce 1415 upálen. Na odpolední program jsme se přesunuli do nedalekého Winterthuru, kde nás čekalo první fyzikální dobrodružství – science centrum Technorama s mnoha různými experimenty. Ve večerních hodinách jsme dorazili do místa ubytování na břehu Ženevského jezera.

Druhý den přišel jeden z vrcholů naší cesty – exkurze do jednoho z největších vědeckých center na světě – do CERNu v Ženevě. Hned u úvodu nás čekalo velké překvapení – naším průvodcem byl absolvent našeho gymnázia Tomáš Vaňát. Vysvětlil nám základní smysl a fungování největšího urychlovače na světě LHC a poté nás čekala prohlídka různých pracovišť. Po obědové pauze pro nás byla připravena laboratorní práce „Sestavení mlžné komory“, ve které jsme si vyrobili vlastní detektor částic a pozorovali záznamy průletů různých objektů naší komorou. Před odjezdem domů jsme navštívili výstavu Microcosmos a prohlédli si centrum ženevského starého města.

I třetí den byl plný úžasných – tentokrát zeměpisných. Čekala nás túra k malebné přehradní nádrži Lac d'Emmosson, ležící v nadmořské výšce 2 000 m. n. m. na pomezí švýcarských a francouzských Alp. Na cestu příjemně svítilo slunce, a tak jsme i na začátku listopadu mohli vyrazit v triku s krátkým rukávem. Po cestě se otevíraly úchvatné výhledy na masiv nejvyšší hory Evropy Mont Blanc. Okolí přehrady doplněné sněhovou pokrývkou bylo opravdu kouzelné. Fotografiemi z tohoto místa jsme doslova zahltili sociální sítě.

Další den jsme se už začali chystat na cestu zpět. A co by to bylo za cestování po Švýcarsku, kdybychom nenavštívili továrny na místní lahůdky – sýry Gruyere a čokoládu Cailler. Neomezená ochutnávka čokolády byla sladkou tečkou za naší exkurzí. Zbývala už jen procházka historickým Bernem, který je pro svou krásu zapsán na seznam památek UNESCO, nástup do autobusu a dlouhých čtrnáct hodin zpáteční cesty. V pondělí 5. 11. jsme celí utrmácení (ale spokojení) dorazili zpět do Dobrušky.

Exkurze předčila naše očekávání, žáky povzbudila do dalšího studia fyziky a nám všem ukázala, že věda nemusí být jen nuda, ale že je to docela velké a zajímavé dobrodružství!