Poznávací exkurze do Vídně

V úterý, dne 16. září odjela v brzkých ranních hodinách od budovy Gymnázia v Dobrušce asi 50 členná skupina studentů spolu s učitelským dozorem na poznávací exkurzi do Vídně. Po příjezdu do Brna se k nám přidala také paní průvodkyně, která celou exkurzi obohatila svým podrobným odborným výkladem.

První zastávkou již ve Vídni bylo velkolepé letní sídlo Habsburků zámek Schönbrunn, jeho exteriér, rozsáhlé zahrady a Wagenburg, kde jsme si prohlédli sbírku císařských kočárů a oděvů. Okružní jízdou jsme se přesunuli do historické části Vídně, kde jsme si ukázali mnoho významných staveb například Pavilon secese nebo Karlskirche a procházkou jsme prošli obrovským komplexem Hofburgu, historickým středem města na náměstí Stephansplatz. Zastavili jsme se také u dvou monumentálních muzeí ležících na Maria-Theresien Platz, mezi nimiž stojí pomník Marie Terezie. Měli možnost navštívit i Stephansdom, nejvýznamnější gotickou církevní stavbu v Rakousku. Následovalo osobní volno, při kterém studenti mohli využít svých jazykových znalostí a zakoupit nějaké suvenýry nebo ochutnat místní speciality například Sachertortea Wiener Kaffee. Zájemci o historii a architekturu se připojili k paní průvodkyni a prohlédli si  ještě další památky. Odpoledne jsme pokračovali po okruhu Ringstrasse, kde jsme měli možnost prohlédnout si budovu Parlamentu, Burgtheater, vídeňskou Univerzitu a Votivní kostel..Exkurzi jsme zakončili návštěvou  achitektonicky neobvyklého domu „Hundertwasserhaus“ a nákupem suvenýrů.

Podle mého názoru byla tato výprava nejen naučná ale i zábavná. Počasí nám přálo a díky šikovné paní průvodkyni jsme si v krátkém čase stihli prohlédnout ty nejzajímavější a nejznámější památky a kouty Vídně. Za největší zážitek považuji tzv. Mozartkugeln, tamější marcipánovou specialitu v podobě čokoládové pralinky, na níž jsme si všichni pochutnali při zpáteční cestě v autobuse.