Co je to Mayukwayukwa? A o jaké příběhy se jedná?

To měli možnost zjistit v průběhu měsíce září studenti Gymnázia Dobruška, kteří se zúčastnili vzdělávacího projektu Příběhy z Mayukwayukwa. Ten, prostřednictvím příběhů obyvatel uprchlické osady Mayukwayukwa v západní Zambii, vypráví o dění v neklidném regionu střední Afriky. Příběhy Espoira, Jimmyho, Mwisy, Francise či Rajaba si studenti prohlédli na výstavních plátnech, spolu s doplňujícími historickými souvislostmi a základními reáliemi. Někteří z nich se také do informací ponořili hlouběji skrze pracovní listy v hodinách zeměpisu.

Závěrem projektu se 27.9.2018 konala debata s odbornými hosty - afrikanistou Vojtěchem Šmolíkem z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, vedoucí oddělení práce s klienty v Pobytovém středisku Kostelec nad Orlicí Petrou Uhlíkovou (SUZ) a Pavlínou Trojanovou, která v osadě Mayukwayukwa působila 3,5 měsíce jako stážistka. Diskuze se zúčastnili studenti třetích ročníků (3.A a 7.G) a po úvodním představení hostů následovaly otázky studentů. Mezi probíranými tématy byly např. možnosti zdravotní péče v osadě, proces získávání statusu uprchlíka, historie a současnost středoafrických zemí a kromě vážnějších témat třeba také i to, co tvoří základ zambijského jídelníčku.

Děkujeme za účast na projektu!

Pro bližší informace o projektu můžete navštívit facebookovou stránku @pribehyzambie.

Projekt Příběhy z Mayukwayukwa podpořila Nadace Open Society Fund Praha.